5 najvećih poslovnih grešaka u 2016. godini

Bez obzira da li ste zaposleni ili vlasnik neke kompanije (male, srednje ili velike), trebalo bi da znate za neke od najvećih poslovnih grešaka u ovoj godini, i kako možete da ih izbegnete u budućnosti.


Sajt Inc sakupio je najveće poslovne promašaje u 2016. godine, a mi vam prenosimo neke od njih.
1. Yahoo – Greška za greškom nekada neprikosnovenog internet giganta
Bogatstvo Yahoo-a polako je počelo da pada od kada je odbio Microsoftovu ponudu 2008. godine od 45 milijarde dolara. Objašnjenje borda direktora bilo je da kompanija vredi mnogo više. Kada je postala izvršna direktorka, Marisa Majer je ulagala u Yahoo, ali to su bile pogrešne investicije i rasipanje para. Na kraju, Verizon je kupio Yahoo, s tim što je mogao da se premišlja, s obzirom da je bio jedini kupac. Ovih dana „pukla je bruka“ ponovo, a Yahoo je objavio da je hakovano više od milijardu naloga njihovih korisnika.
2. Facebook je postao „loš momak“ lažnih vesti
Osnivač Facebooka Mark Zakerberg demantovao je medijske napise da je ta društvena mreža doprinela rastu popularnosti novoizabranog predsednika Sjedinjenih američkih država Donalda Trampa. Iako tvrdi kako se njegova kompanija ne bavi uređivanjem vesti, algoritam koji prikazuje odabrani sadržaj korisnicima čini upravo to: uredničku selekciju.
Suočen s optužbama uglednih medija kako je Facebook odgovoran za širenje neistina, i time za uspon populizma, pobedu Donalda Trumpa i uspeh Bregzita, Zakerberg se obratio javnosti i odbacio svaku odgovornost. „Nakon izbora, mnogi se pitaju jesu li lažne vesti doprinele predsedničkom rezultatu. Više od 99% svog sadržaja na Facebooku je autentično. Samo mali deo su lažne vesti i prevare. Prevare nisu ograničene na samo jednu stranu, zato je malo verovatno da su prevare uticale na izbore na bilo koji način“, napisao je Zakerberg.
Uprkos njegovim tvrdnjama, kompanija nije objavila nikakve brojke koje potvrđuju Zakerbergove reči. Sa druge strane stranice koje zarađuju masovno šireći lažne vesti putem Facebooka skoro isključivo zarađuju na desno orjentisanim glasačima. Izvori iz Facebooka su naveli da je Zakerberg bio svestan količine lažnih vesti, ali je kompanija namerno odlučila da ignoriše problem.
3. „Gorući problem“ – Samsung „Galaxy Note 7“
Samsung Electronics povukao je sa tržišta Galaxy Note 7, zbog problema sa zapaljenjem baterije. Ovaj model počeo je da se prodaje sredinom avgusta, i već posle dve nedelje prodato je više od milion modela, ali su neki kupci prijavili da se telefon zapalio tokom punjenja. Samsung je potvrdio 35 takvih slučajeva.
4. Folksvagen (Volkswagen) – Softver za lažiranje kontrole izduvnih gasova
Iako je skandal izbio prošle godine, Folksvagen i u 2016. „plaća“ stare grehe.
Ovaj nemački automobilski gigant izdvojiće 10,2 milijarde dolara za obeštećenja u SAD pošto je priznao da je koristio softver za lažiranje kontrole izduvnih gasova. Predviđeno je obeštećenje za 482.000 vlasnika automobila sa dvolitarskim dizel motorima koji su programirani da uključe softer za kontrolu emisije izduvnih gasova na testovima a isključe ga tokom normalne vožnje.
Istražitelji su utvrdili da su ti automobili emitovali 40 veću koncetranciju izduvnih gasova od predviđenih što može da izazove disajne probleme kod ljudi.
5. Pad kompanije Teranos (Theranos)
Ne tako davno Elizabet Holms, koja je osnovala kompaniju Theranos, bila je proglašena za najmlađu milijarderku koja je bogatstvo stekla sama. Njeno bogatstvo u stvari predstavlja 50 odsto učešća u Theranosu, medicinskom start-upu osnovanom 2003. godine, u koji su investitori uložili na stotine miliona dolara.
Kompanija je zvučala prilično obećavajuće – pokušala je da unese revoluciju u industriju dijagnostifikovanja bolesti preko krvi. Tvrdila je da može da ustanovi preko 240 bolesti na osnovu samo nekoliko kapi krvi iz prsta. Međutim, kompanija je ove godine objavila da poništava sve nalaze napravljane na njihovom uređaju Edison.
Theranos i Elizabeth Holmes tužio je američki hedž fond Partner Fund Management koji je bio i njihov prvi investitor. Ovo je tek prva u nizu tužbi koje se očekuju, a Holmsovoj preti i zatvor.

Izvor: novaenergija.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Spisak marketing, PR agencija i produkcijskih kuća u Srbiji.

Klompe za svaku priliku- Leon

Najsladje mesto u Beogradu ponovo radi - ljubavi i slatkiši "Soko Štark "